Sport & PE 2017-18

2017-18  2016-17

Carmel College Sports Presentation Evening 2018

Despite a recent operation on his Achilles tendon, World Champion 60m sprinter, Richard Kilty presented the awards at the 18th Carmel College Sports Presentation Evening. The evening celebrated the amazing success the pupils have had over the year, on the sports field. The main winners were as follows:

Award Name
Netball Player of the Season Laura Bennett.
Rugby Player of the Year Tom Mitchell and Josh Irving
Cricket Player of the Year Male Harry Crawshaw.
Cricket Player of the Year Female Kiera Williams.
Hockey Player of the Year Megan Noble.
Skier of the Year Anna Shorten.
Female Footballer of the Year Olivia Campbell.
Male Footballer of the Year Stuart Harrison.
Swimmer of the Year   Niamh Sweeney.
Biathlete of the Year Daniel Boyer.
Sports Leader of the Year Johnson Bache and Jess Briggs.
The ‘John Naisbitt’ Sports Personality of the Year Jamie Hutchinson.
Female Sports’ Loyalty Award Emma Burgess and Alice Day.
Male Sports’ Loyalty Award James Garbutt and Matthew Hill.
Female Athlete of the Year Darcey Garbutt and Sarah Wilcock.
Male Athlete of the Year Matthew Phillips and Nathaniel Bell.
Victrix Ludorum Lucy Whiting.
Victor Ludorum Josh Irving.
The Derek Coates Sports Performance of the Year Ewan Forster.
The Eve Hannaford Sporting Excellence Award Darcey Garbutt.
Achievement in Sport Year 7 Olivia Bell, Lily Large, Benedict Davies and James Wilcock.
Achievement in Sport Year 8 Lillie Blakemore, Mary McAdam and Nathaniel Bell.
Achievement in Sport Year 9 Holly Robson, Sarah Wilcock, Ben Brown and Isaac Ryans.
Achievement in Sport Year 10 Lucy Whiting and Tom Mitchell.
Services to PE Year 7 Hannah Board, Harry Bennett, Sam Ryan, Luca Orsi and Kayne Williams.
Services to PE Year 8 Alice Dickinson, Carys Honeyman, George Thornton and Michael Calabro.
Services to PE Year 9 Eleanor Clulow, Ellie Bailie and Ben Brown.
Services to PE Year 10 Alice Day, Joseph Spellman and Matthew Hill.
English Schools’ Cross-Country Lucy-Erin Hunter and Daniel Boyer.
English Schools’ Combined Events Matthew Phillips.
English Schools’ Track & Field Darcey Garbutt, Layla Bell and Lucy-Erin Hunter.
County Netball Laura Bennett and Lucy Whiting.
County Rugby Ben P Brown, Ben Brown and Isaac Ryans.
District Football Ewan Forster and Jamie Hutchinson.

To view photos of the evening please click here.


Carmel College Sports Day

Two new school records were broken in this year’s sports day, Year 7 Benedict Davies cleared 1.51cm in the high jump to beat former English Schools’ Champion Phillip Collins record by 1cm. Olivia Bell beat the Year 7 Long Jump record with a distance of 4.31m. St Aidans were the overall winners.

To view photographs of the event please click here.


Carmel Dominate the Catholic Athletics Championships

Carmel won both the boys and girls overall trophies in the North East Catholic Schools Track and Field Championships, held at Middlesbrough Sports Village.

Images taken on the day can be viewed here.

The full team results were as follows:

Year 7 Girls 2nd
Year 7 Boys 1st
Year 8 Girls 1st
Year 8 Boys 1st
Year 9 Girls 1st
Year 9 Boys 2nd
Year 10 Girls 1st
Year 10 Boys 1st

The Individual Results were as follows:

Year Event Position Name School Performance
  7   BOYS 100M   1ST  BENEDICT DAVIES CARMEL 12.8
7 BOYS 1500M 1ST  JAMES WILCOCK CARMEL 5.17.9
7 BOYS 200M 4TH HARRY BENNETT CARMEL 30.8
7 BOYS 4 X 100M 2ND CARMEL 55.9
7 BOYS 70M HURDLES 1ST  KAMIL SLOWIAK CARMEL 13.7
7 BOYS 800M 2ND KAYNE WILLIAMS CARMEL 2.41
7 BOYS DISCUS 5TH KIERAN WALSH CARMEL
7 BOYS HIGH JUMP 1ST  BENEDICT DAVIES CARMEL 1.47
7 BOYS JAVELIN 1ST  LUCA ORSI CARMEL 22.71
7 BOYS LONG JUMP 2ND KAYNE WILLIAMS CARMEL 4.01
7 BOYS SHOT 1ST  SAM RYAN CARMEL 10
7 GIRLS 100M   1ST  OLIVIA BELL CARMEL 14.3
7 GIRLS 1500M 3RD OYE BENTIL CARMEL 6.17.4
7 GIRLS 200M 3RD EVIE WHITTAKER CARMEL 32
7 GIRLS 4 X 100M 3RD CARMEL 60.8
7 GIRLS 70M HURDLES 4TH NEVE SEWELL CARMEL 15
7 GIRLS 800M 1ST  LILY LARGE CARMEL 2.43.2
7 GIRLS DISCUS 2ND JEMIMA PARKINSON CARMEL 15.77
7 GIRLS HIGH JUMP 5TH BETH WAKES CARMEL 1.2
7 GIRLS JAVELIN 1ST  CONNIE BLEASBY CARMEL 17.08
7 GIRLS LONG JUMP 1ST  OLIVIA BELL CARMEL 4.09
7 GIRLS SHOT 1ST  IMOGEN TATE CARMEL 7.52
8 BOYS 100M   1ST  DYLAN BAINES CARMEL 12.5
8 BOYS 1500M 2ND WILLIAM WINN CARMEL 5.05
8 BOYS 200M 3RD SAM DIMELOW CARMEL 26.6
8 BOYS 4 X 100M 1ST  CARMEL 49.9
8 BOYS 300M 1ST  NATHANIEL BELL CARMEL 38
8 BOYS 75M HURDLES 1ST  ISAAC FENTON CARMEL 14
8 BOYS 800M 1ST  MICHAEL CALABRO CARMEL 2.28.6
8 BOYS DISCUS 2ND MICHAEL CALABRO CARMEL 21.1
8 BOYS HIGH JUMP 3RD= SAM DIMELOW CARMEL 1.35
8 BOYS JAVELIN 3RD GEORGE THORNTON CARMEL 26.5
8 BOYS LONG JUMP 4TH ISAAC FENTON CARMEL 4.31
8 BOYS SHOT 4TH DYLAN BAINES CARMEL 8.94
8 GIRLS 100M   1ST  DARCEY GARBUTT CARMEL 13
8 GIRLS 1500M 1ST  AMELIA HUNTER CARMEL 5.48
8 GIRLS 200M 3RD MILLY BROWN CARMEL 29.6
8 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.4
8 GIRLS 75M HURDLES 2ND ASHLEIGH SELLARS CARMEL 13.2
8 GIRLS 300M 1ST  CHELSEY BAILEY CARMEL 46.4
8 GIRLS 800M 1ST  LILIE BLAKEMORE CARMEL 2.42
8 GIRLS DISCUS 2ND MARY MCADAM CARMEL 18.95
8 GIRLS HIGH JUMP 2ND CARYS HONEYMAN CARMEL 1.36
8 GIRLS JAVELIN 4TH POPPY LAWRENCE CARMEL 14.59
8 GIRLS LONG JUMP 1ST  DARCEY GARBUTT CARMEL 4.69
8 GIRLS SHOT 1ST  HANNAH LIDDELL CARMEL 8.43
9 BOYS 100M   3RD RHYSS BAILEY CARMEL 12.5
9 BOYS 200M 4TH BEN BROWN CARMEL 27.6
9 BOYS 300M 1ST  ISAAC SMITH CARMEL 41.9
9 BOYS 4 X 100M 2ND CARMEL 50.9
9 BOYS 800M 6th  FRANCIS HUMBLE CARMEL 2.34
9 BOYS 80M HURDLES 2ND ISAAC RYANS CARMEL 13.2
9 BOYS DISCUS 2ND CALLUM HARRISON CARMEL 24.48
9 BOYS HIGH JUMP 1ST  CALEB HARTAS CARMEL 1.5
9 BOYS JAVELIN 6th  ISAAC SMITH CARMEL 21.1
9 BOYS LONG JUMP 4TH ARCHIE APPLETON CARMEL 4.56
9 BOYS 1500M 1ST  MAX PEARSON CARMEL 4.54.7
9 BOYS SHOT 3RD IGOR JEDRYCSZYK CARMEL 9.78
9 BOYS TRIPLE JUMP 4TH HUBERT KRAWIEC CARMEL 9.53
9 GIRLS 100M   3RD HOLLY ROBSON CARMEL 13.8
9 GIRLS 1500M 4TH ELEANOR KLULOW CARMEL 5.57
9 GIRLS 200M 1ST  ELLIE BAILIE CARMEL 29
9 GIRLS 300M 1ST  SARAH WILCOCK CARMEL 45.1
9 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.2
9 GIRLS 75M HURDLES 1ST  KEIRA WILLIAMS CARMEL 13
9 GIRLS 800M 2ND MILLIE FOSTER CARMEL 2.47.9
9 GIRLS DISCUS 2ND OLIVIA CAMPBELL CARMEL 20.09
9 GIRLS HIGH JUMP 1ST  SARAH WILCOCK CARMEL 1.4
9 GIRLS JAVELIN 1ST  EMMA BURGESS CARMEL 27.37
9 GIRLS LONG JUMP 1ST  POPPY CARR CARMEL 4.59
9 GIRLS SHOT 2ND KEIRA WILLIAMS CARMEL 8
9 GIRLS TRIPLE JUMP 2ND ANNA SHORTEN CARMEL 8.91
10 BOYS 100M 1ST  EWAN FORSTER CARMEL 11.8
10 BOYS 80M HURDLES 1ST  TYLER WELSH CARMEL 13.2
10 BOYS 1500M 1ST  DANIEL BOYER CARMEL 4.31.1
10 BOYS 200M 3RD JAMIE HUTCHINSON CARMEL 25.6
10 BOYS 4 X 100M 1ST  CARMEL 46.1
10 BOYS 300M 1ST  JOSHUA IRVING CARMEL 38.6
10 BOYS 800M 1ST  JOSEPH SPELLMAN CARMEL 2.12.9
10 BOYS DISCUS 1ST  KRZYSZTOF KOLPACKI CARMEL 24.76
10 BOYS HIGH JUMP 3RD CONNOR CARROLL CARMEL 1.55
10 BOYS JAVELIN 4TH TOM MITCHELL CARMEL 20.99
10 BOYS LONG JUMP 1ST  EWAN FORSTER CARMEL 5.24
10 BOYS SHOT 1ST  STEWART HARRISON CARMEL 9.63
10 BOYS TRIPLE JUMP 2ND JOSEPH SPELLMAN CARMEL 10.48
10 GIRLS 100M   1ST  LUCY WHITING CARMEL 13.5
10 GIRLS 1500M 1ST  OLIVIA MCCREADY CARMEL 5.44.9
10 GIRLS 200M 3RD LAURA BENNETT CARMEL 31.5
10 GIRLS 300M 3rd  ROBYN ATKINSON CARMEL 50.4
10 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.9
10 GIRLS 800M 1ST  MEGAN NOBLE CARMEL 2.36
10 GIRLS 80M HURDLES 3RD  DAISY LUBUKU CARMEL DQ
10 GIRLS DISCUS 1ST  DAISY LUBUKU CARMEL 21.7
10 GIRLS HIGH JUMP 4TH ROBYN ATKINSON CARMEL 1.2
10 GIRLS JAVELIN 5th  ANNA COSGROVE CARMEL 16.47
10 GIRLS LONG JUMP 4th  MEGAN NOBLE CARMEL 3.4
10 GIRLS SHOT 4th  ALICE DAY CARMEL 7.14
10 GIRLS TRIPLE JUMP 1ST  LUCY WHITING CARMEL 9.04

2018 Catholic Athletics Championships


Record-Breaking Year for Carmel Athletes

Many new College and Town records were set by young athletes from Carmel this year.  Please click here to see the updated lists.


James Wilcock Champion of Britain

James Wilcock (7C) travelled to Bath last weekend to compete in the British Modern Pentathlon Championship, he came home as the 2018 Under 13 boys’ champion.  The modern pentathlon consists of swimming, fencing, showjumping on an unknown horse, running and laser pistol shooting.  He has also qualified in laser run as a team member of the North of England (Year 7 & 8 ) squad, travelling to the National School games being held at Loughborough University in August.  Also qualified is Dan Boyer in the Year 9 & 10 squad.


Carmel Record Breakers Win Town Sports

Carmel’s athletes set 10 new town records at the Darlington Town Sports, at Eastbourne Sports Complex.  They won the girls’ championship by 77 points, but the boys lost by just 2 points and were crowned overall champions for the 30th consecutive year.

  •  Click here to see the individual results

  •  Click here to see the Trophy winners

  •  Click here to view photographs of the event

Town Sports 2018


Year 9 Sports Leaders Team Run County Cricket Tournament

15 Year 9 Sports Leaders ran the County Durham Primary Schools’ Cricket Tournament.  They umpired and scored all of the matches that were played at Darlington Cricket Club, at Feethams.  They were all a real credit to the college!

Year 9 Sports Leaders


Great Start to Season for Harry

After being selected to represent Durham County Cricket earlier in the year, Harry Crawshaw has made an impressive start to the season. Opening the batting for Durham County he has had some promising innings, with scores of 30 and 45 vs Leicestershire and 34 vs Yorkshire. His top score to date came against Cumbria, where he scored 99, falling just 1 run short of a century. Please click here for the scorecard.

Harry Crawshaw


Darlington U13 Cricket Tournament

In the Darlington Schools’ Chance to Compete Cricket tournament, Carmel U13 boys cricket team finished 3rd overall, narrowly missing out on qualification for the Durham County Finals.

Under 13 Cricket Tournament


Carmel Athletes Perform Well At Regional Finals

In the English Schools’ Cup Regional A Final at Middlesbrough Sports Village, athletes from Carmel produced some excellent performances on both track and field. The boys teams both finished third overall, with the girls fifth. A special mention to Nat Bell who broke the Year 8 boys 300m record. For full individual results please click here.

Junior Boys

Junior Boys

Position Points School
1 417 St John Fisher Catholic High School, Harrogate
2 390 Ponteland Middle School, Newcastle-upon-Tyne
3 353 Carmel College, Darlington
3 353 St Aidan’s Church of England High School, Harrogate
5 351 Royal Grammar School, Newcastle-upon-Tyne
6 335 Ovingham Middle School, Prudhoe
7 330 King James’s School, Knaresborough
8 317 Durham Johnston Comprehensive School, Durham

Inter Boys

Inter Boys

Position Points School
1 450 Prudhoe Community High School, Prudhoe
2 417 St John Fisher Catholic High School, Harrogate
3 379 Carmel College, Darlington
4 377 St Aidan’s Church of England High School, Harrogate
5 372 King James’s School, Knaresborough
6 342 Emmanuel College, Gateshead
7 329 Hummersknott Academy, Darlington
8 322 Barnard Castle School, Barnard Castle
9 311 The King Edward VI Academy, Morpeth
10 296 Hull Collegiate School, Hull

Inter Girls

Inter Girls

Position Points School
1 391 South Hunsley School and Sixth Form College, North Ferriby
2 366 St Aidan’s Church of England High School, Harrogate
3 318 Dame Allan’s Senior School, Newcastle-upon-Tyne
4 309 Royal Grammar School, Newcastle-upon-Tyne
5 301 Carmel College, Darlington
6 291 The King Edward VI Academy, Morpeth
7 273 King James’s School, Knaresborough
8 261 St Leonard’s Catholic School, Durham

Niamh qualifies for English National Swimming Championships

Niamh Sweeney (10R) is one of just two swimmers who have qualified from Darlington Swimming Club for the English National Swimming Championships, which takes place at Ponds Forge, Sheffield from 31 July – 4 August.  It is Swim England’s biggest domestic swimming event of the year.  She will compete in the Ladies 16 years 200m Butterfly Event.  Her entry time is 2.30.0 which currently places her 16th in England.  Many congratulations Niamh!

Swimming Championships  Niamh 2


James Crowned Minimus Regional Tetrathlon Champion

James Wilcock represented Northern England in the Minimus Regional Tetrathlon Championships which took place in Scotland at the weekend.  English, Scottish and Irish teams battled it out with a very strong Irish squad dominating the team competition.  However James put in a solid performance in each of the 4 disciplines of running, shooting, swimming and cross country riding to win overall as an individual.  James also joined his sister Sarah and Eleanor Clulow in representing the North at the Junior Regional Championships in Warwickshire over the previous weekend.  All performed well coping with a very technical cross country riding course.

Minimus Regional Tetrathlon 1  Minimus Regional Tetrathlon 2


Athletic Success at the County Championships

After a very successful day at the Durham County Schools’ Athletics Championships, at Monkton Stadium on Saturday 9 June, seven athletes from Carmel were selected for the Durham team for the Northern Inter-County Championships, to be held at Gateshead International Stadium next Saturday.

The results were as follows:

*County Selection

Junior Girls
100m 1st Darcey Garbutt*
200m 6th Carys Honeyman
300m 3rd Sarah Wilcock + 4th Chelsey Bailey
Javelin 2nd Emma Burgess*
Discus 5th Mary McAdam

Inter Girls
100m 2nd Lucy Whiting*
300m 4th Megan Noble
1500m 7th Olivia McCready

Junior Boys
200m 2nd Nat Bell*
Discus 2nd Ben Brown

Inter Boys
100m 3rd Ewan Forster
200m 1st Josh Irving*
800m 4th Joseph Spellman
Discus 1st Krystof Kolpacki*
High Jump 1st Matthew Phillips*

Click here to view photos of the Championships.

To view full results please click here.

Athletics 1  Athletics 2  Athletics 3


Junior Girls Win Regional B Final

The year 7 and 8 team won the English Schools’ Cup Regional B Final, at Costello Park (Hull) on Tuesday 5 June. The team results were:

1. 323 pts Carmel College, Darlington
2. 301 pts South Hunsley School and Sixth Form College, North Ferriby
3. 295 pts Harrogate Grammar School, Harrogate
4. 269 pts Northallerton School & Sixth Form College, Northallerton
5. 259 pts The English Martyrs School and Sixth Form College, Hartlepool
6. 255 pts Hymers College, Hull
7. 238 pts Barnard Castle School, Barnard Castle
8. 222 pts Macmillan Academy, Middlesbrough

Please click here for the individual results.

ESAA 1  ESAA 2


Carmel Boys Dominate County Pentathlon Championships

Durham Schools’ AA Combined Events Championships, Monkton, Jarrow – Tuesday 5th June 2018.

Junior Boys Pentathlon (80m Hurdles/Shot/Long Jump/High Jump/800m) individual results:

1st – Nat Bell
2nd – Dylan Baines
5th – Michael Calabro
6th – Sam Dimelow
8th – Benedict Davies
9th – Isaac Fenton
12th – Rory Forster
13th – George Thornton
14th – Max Glendenning
17th – James Wilcock
18th – Oliver Scarre
19th – Ben Ryan
21st – Owen Clarke
24th – Kayne Williams
28th – Benjamin Stoker
31st – Luka Orsi

Junior Boys Pentathlon Team Results:

1st – Carmel A 4983pts
2nd – Carmel B 3648pts
3rd – Durham School 3600pts
4th – Emmanuel College 3241 pts
5th – Carmel C 3042pts
7th – Carmel D 2755pts

Junior Boys Pentathlon 1  Junior Boys Pentathlon 2


Level 1 Trampolining Course for PE Trainees

All of the PE trainees on the Carmel SCITT programme have spent two days in the Carmel gym taking their British Gymnastics Level 1 Trampolining Course.  his will help them deliver trampolining in the many schools they will be teaching in.

Trampolining


Girls and Boys Win County U15 Pentathlon Championships

Both the girls and boys teams finished first in the U15 Pentathlon, at the Durham County Schools’ Combined Events Championships, at Monkton Stadium, Jarrow.

In the individual championships, Sarah Wilcock, Kiera Williams, Nat Bell and Isaac Ryans all finished in the top four and have been selected to represent the County at the Northern Championships.  Full results to follow.


Carmel Athletes Power To Regional Final in National Schools’ Cup

In the first round of the English Schools’ Athletics Cup, held at Eastbourne Complex on Tuesday 15 May, Carmel won the Junior Girls, Inter Girls and Junior Boys competitions.  With the Inter boys finishing second, all four teams have qualified for the Regional Finals.  There were numerous personal bests on a very warm day, with the standout performance of Darcey Garbutt who ran 12.6 seconds for the JG 100m to gain 33 points for the team.

Please click here for the results.

To view photos from the day please click here.

National Schools Cup


Runners Up in Town Swimming Gala

In the Darlington Schools’ Swimming Gala at the Dolphin Centre on Wednesday 16 May, Carmel finished second in both the boys and girls championships and therefore finished runners up overall.  This was a fantastic achievement and a big thanks must go to all the coaches who help at the Carmel Swimming Club on Wednesday morning. They are Mark, Hannah and Jess Briggs, Alana Prior, Isabel Alexander and Johnson Bache.

The results were as follows:

1 Open 100M Freestyle 2nd Alice Day
2 2nd Johnson Bache
3 Open 3 x 1 Ind Medley 1st Niamh Sweeney
4 1st Daniel Boyer
5 Open 1 L Butterfly 2nd Jess Briggs
6 7th Matthew Van Mourik
7 Yr 7 1 L Breaststroke 1st Mateusz Wilczynski
8 2nd Phoebe Jones
9 Yr 8 1 L Breaststroke 1st Ella Boyer
10 2nd Bertie Bridges
11 Yr 9,10 1 L Breaststroke 1st Niamh Sweeney
12 4th Matthew Van Mourik
13 Yr 7 1 L Backstroke 3rd Temitayo Adesina
14 2nd Hannah Board
15 Yr 8 1 L Backstroke 2nd Grace Copping
16 2nd Reuben Morton
17 Yr 9, 10 1 L Backstroke 3rd Jessica Briggs
18 2nd Dan Boyek
19 Yr 7 1 L Freestyle 1st Connie Bleasby
20 1st Joseph Sweeney
21 Yr 8 1 L Freestyle 2nd Sofia Vassilounis
22 1st Daniel Mustard
23 Yr 9, 10 Freestyle 2nd Sarah Wilcock
24 2nd Johnson Bache
24a Corporation Cup
24b
25 Yr 7 3×1 L Team Medley 1st Hannah Board/Phoebe Jones/Connie Bleasby
26 1st Temitayo Adesina/Mateusz Wilczynski/James Wilcock
27 Yr 8 3×1 L Team Medley 2nd Grace Copping/Ella Boyer/Sofia Vassilounis
28 2nd Reuben Morton/Bertie Bridges/Daniel Mustard
29 Yr 9, 10 3×1 L Medley 1st Alice Day/Niamh Sweeney/Sarah Jordens
30 3rd Johnson Bache/Daniel Boyer/Matthew Van Mourik
31 Yr 7 4×1 L Team Free 4th Scarlett Simpson Hall/Lily Dunwell/Connie Bleasby/Ruby Dobson
32 1st Jake Race/Adam McNulty/Joseph Sweeney/Sam Ryans
33 Yr 8 4×1 L Team Free 5th Amelia Hunter/Sophie Turver/Carys Honeyman/Cecily Gibson
34 3rd Caedman Casswell/Kieran Walsh/Rory Forster/Isaac Fenton
35 Yr 9/10 4×1 L Free 2nd Jess Briggs/Sarah Wilcock/Matilda Spellman/Emma Burgess
36 2nd Josh Irving/Daniel Stirrey/Justin Kowlak/Isaac Ryans
37 100th Year mixed freestyle 2nd Sofia Vassilounis/Connie Bleasby/Niamh Sweeney/Daniel Mustard/Matthew Van Mourik/Daniel Boyer
38 Open Diving 1st Olivia Campbell
39 William Willcox-Benson
GIRLS CHAMPIONSHIP 2nd

Trio Called up to the County Rugby Team

Year 9s, Ben Brown, Szymon Strzelczyk and Isaac Ryans have been selected to represent the U14 County Rugby team in a festival at West Hartlepool Rugby Club on Sunday.  Congratulations and Best of Luck to them all!


Alice, Johnson and Daniel Swim Well in the North-East Regional Championships

Year 10 pupils Alice Day, Daniel Boyer and Johnson Bache all swam well in the North-East Regional Swimming Championships at Ponds Forge, Sheffield. Competing in the 800m and 1500m, Johnson won his 800m with a huge personal best time with Alice and Daniel also achieving new lifetime bests. To view their performances please click the links below:-

  •  800m – Heat 1 (Johnson, Daniel and Alice)

  •  1500m Heat 1 North East Regional 2018 (Alice Day Lane 6)

  •  1500m – Heat 2 (Johnson and Daniel)


Sarah Wilcock Wows at Windsor Before Royal Wedding

Sarah Wilcock represented the Northern Tetrathlon team at the Royal Windsor Horse Show The team finished 4th and were the only team to all jump clear.  It was a mixed gender competition and Sarah came 9th.  She was the 3rd girl.  It was a thrill for Sarah and pony Patch to compete with Windsor Castle as a backdrop.  Patch was also ridden by one of the Northern Irish team because they don’t transport their horses across for this competition.  Thankfully, he loves his job and jumped a clear round for her too.

Sarah & Patch


Year 10’s Beat Hurworth to Win Town Cup

Carmel Year 10 Football team beat Hurworth 3-1 in the Darlington Schools’ Cup Final.  The match was played at the Middlesbrough Training ground at Rockcliffe, in front of about 100 spectators.  Well done to the coach Mr Phillips and his winning team!

To view photos of the match, please click here.

Year 10 Football Team


Year 9 Rugby Team Win County Cup

The Y9 Rugby team beat High Tunstall (Hartlepool) 32 – 21 to win the County Cup.  The final was played inside the Northern Echo Arena and was a very tense game.  The result means the Year 9’s have gone through another season without being beaten.  Congratulations to their coach Mr. Phillips and to the team!

Year 9 Rugby Team


Pupils and Parents Enjoy Premiership Rugby in the Sun

The PE department arranged a coach trip to Kingston Park (Newcastle) to watch Newcastle Falcons play Wasps.  The pupils got to meet the Wasps team when they arrived at the stadium, where autographs and selfies were the order of the day.  On a very hot, sunny day they were treated to some excellent rugby, with the Wasps running out winners.

Rugby 1  Rugby 2  Rugby 3  Rugby 4  Rugby 5  Rugby 6  Rugby 7  Rugby 8  Rugby 9


Year 8’s Win Town Cup After Extra-Time

Carmel Year 8 Football team beat Longfield 6-5 in the Darlington Schools’ Cup Final.  With the scores level at 5-5 after normal time, it took a goal in extra-time to win the game.  The match was played at the Middlesbrough Training ground at Rockcliffe, in front of about 100 spectators.  Well done to the coach Mr Summers and his team!

To view photos of the final, please click here.

Year 8 Town Cup 2018


Eleanor Clulow competes in The British Riding Club National Winter League Championships.

Eleanor Clulow (9C) made the long 230 mile journey, down to Bury Farm in Buckinghamshire this weekend for the British Riding Club National Winter League Championships.  Eleanor and her pony Sariska won the Area 2 Qualifier back in March and they have worked hard in training to get ready for the National Championship.  The training paid off as the pair rode to success being placed 10th overall in their arena in the Junior (U18’s) Prelim Intermediate Dressage.


Sarah Wilcock selected for the Royal Windsor Horse Show

Sarah Wilcock (9C) has been invited to represent the Northern Region in Tetrathlon at the Royal Windsor Horse Show.  This is a huge honour as only 3 children from each region are allowed to take part.  She will be competing over Saturday and Sunday (12th and 13th) and will ride her pony, Patch in a parade in front of the Royal box which concludes the show on the Sunday evening.  Well done and good luck, Sarah.


Under 12’s Lose County Rugby Final

The Year 7 rugby team lost to St John’s (Bishop Auckland), 20 – 35, in the Cleveland County Schools’ Final.  The match was played inside the Darlington Mowden Park Arena, in front of many parents and supporters who had taken time off work.  It was the first match Carmel had lost this season, but they were beaten by a very strong team on the day.  The team is already looking forward to next season!   Well done to everyone for a fantastic year!

To view photographs of the game please click here.

Rugby Final 1  Rugby Final 2  Rugby Final 3


Luca’s Golden Try Wins Place in County Final

In a very exciting Year 7 County Cup semi-final, between Carmel and OLSB the score was 25 – 25 after normal time.  The match went to extra-time with the first team to score to win.  Carmel’s captain Luca Orsi, took a quick penalty, 10 metres out and scored the winning try, thus qualifying the team for the Final, which will be against St John’s (Bishop Auckland), on Wednesday 25 April, at the Mowden Park Arena, KO 1.30pm.  We wish them all the best!

Year 7 Rugby


Carmel College Showjumping Team in National Schools’ Final

The Carmel College Showjumping Team of Eleanor Clulow, Sarah Wilcock and Eva Carter (all in 9C) travelled to Bury Farm Equestrian Village, Buckinghamshire at the weekend.  The team had qualified as Durham County Champions for the 90cm National Schools’ Equestrian Association County Showjumping Championship.  Eleanor, Sarah and Eva rode their ponies Sariska, Patch and Stormzy over 2 rounds of show jumps, the second round having a timed section with jumps up to 95cm.  Despite some excellent riding, the team were not placed.  Sarah and Patch, having also qualified as individuals in the 90cm and 1m classes had 4 rounds to jump.  They were placed 3rd in the 90cm and 5th in the 1m.  The girls’ form teacher, Mrs Atherton was not able to make the 230-mile journey to the Championships, however, she has given the girls a huge amount of support, attending all of the county qualifying competitions and arranging registration and entries with NSEA.

Show Jumping


Tees Valley Rugby Champions!

All three Carmel teams qualified to represent Darlington in the Tees Valley Rugby Finals, held at Redcar Rugby Club, on Friday 20 April 2018.  The two best teams from Darlington, Stockton, Hartlepool, Redcar and Middlesbrough contested the finals.  Carmel’s young players did not disappoint.

The year 7 team won all of their matches to qualify for the final, where they beat High Tunstall.  They are still unbeaten this season!

The Year 8 teams qualified for the semi-finals, where they beat Hummersknott and lost to Ian Ramsey in the final.

The Year 9 team won all of their matches to qualify for the final, where they beat OLSB.  They are still unbeaten this season!

Carmel Year 7 Rugby Team – Tees Valley Champions 2018.

Carmel Year 8 Rugby Team – Tees Valley Runners Up 2018.

Carmel Year 9 Rugby Team – Tees Valley Champions 2018.

Tees Valley Rugby Champions


Coach Trip To Newcastle Falcons v Wasps

A coach trip to watch Premiership Rugby at Kingston Park has been organised by the PE department.  The match will be Newcastle Falcons v Wasps, on Saturday 5 May, kick off 4pm.  Tickets are limited at £15 (child) and £25 (adult).  Coach departs Carmel 1pm/Coach returns Carmel 8pm.

Please click here for a booking form.


Exciting Opportunity to try Laser Run at School Games Regional Qualifying Events

Pentathlon GB are excited to announce that Laser Run, the latest addition to our portfolio of sports, will be one of the events involved in the National School Games Final held in Loughborough this summer.  This will be preceded by a selection of Schools Games Regional Qualifying Laser Runs which will enable athletes from Year 7 to Year 10 to try out the sport and potentially qualify for the National School Games Final.

Laser Run is the exhilarating finale to the Olympic sport of Modern Pentathlon with athletes required to alternate between shooting a laser pistol and running in a fast-paced and action-packed race to the finish line.  This last phase of the Olympic Sport has now been adapted to form a stand-alone event suitable for all ages, levels and abilities, with no previous experience needed.  Laser Run offers a fantastic entry point to multi-sports and tests multiple characteristics with the challenge of having stamina and speed for the run, along with focus and composure for the shoot.

Laser Run explained:

  •  Athletes start together with a short run into the shooting range and their allocated shooting bay.
  •  Using a laser pistol, athletes shoot at their designated target as many times at it takes to register 5 successful hits.  Each successful hit is represented by a green light.
  •  After 5 successful hits or 50 seconds (whichever comes first), athletes can leave the range and begin their first run before returning to the same range, bay and pistol for their next shoot.
  •  After their final shoot, competitors complete their last running loop before crossing the finish line

Please click here to view promotional videos for Laser Run.

To take part in this new and dynamic event and to be in with a chance of qualifying for the National Schools Games final you need to enter one of our Regional Competitions which are taking place across the country.

Laser Run


Layla Awarded Funding for Athletics

World Catholic Games double medalist and Carmel Sixth form student, Layla Bell has just been awarded a grant of £1000, from the County Durham Community Foundation Talented Individuals Funding Programme.  The money will be used to help with her training, travel and competition expenses.  Congratulations Layla!

Layla Bell


English Schools’ Cross Country Championships

Congratulations to Lucy-Erin Hunter (145) and Daniel Boyer (150), who represented County Durham at the English Schools’ Championships at Temple Newsam Park, Leeds on Saturday 17th March 2018.  Despite the appalling weather conditions, Lucy-Erin finished 53rd in the senior girl’s race and Daniel came 257th in the intermediate boy’s event.  The Durham results were as follows:

Junior Girls 10th, Inter Girls 7th, and the Senior Girls 16th.  Group C Girls 1st.

Junior Boys 7th, Inter Boys 36th, and the Senior Boys 29th.  Group C Boys 5th.

Please click the following links for the Full Results:
1. Junior Girls (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/1.-Junior-Girls.pdf)
2. Intermediate Girls (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/2.-Intermediate-Girls.pdf)
3. Senior Girls (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/3.-Senior-Girls.pdf)
4. Junior Boys (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/4.-Junior-Boys.pdf)
5. Intermediate Boys (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/5.-Intermediate-Boys.pdf)
6. Senior Boys (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/6.-Senior-Boys.pdf)
7. Aggregate Results (http://dcsaa.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/7.-Aggregate-Results.pdf)

To view all of the photographs from the 2018 English Schools’ Cross-Country Championships, Please click http://bit.ly/2DIm3mR

Cross Country 1  Cross Country 2


James Wilcock Wins the Winter Triathlon Final

The Pony Club Winter Triathlon Finals 2018, were held at Stantonbury Leisure Centre, Milton Keynes on Sunday 18th March.  Competitors qualified at Area competitions across the three classes, Minimus, Junior and Open, throughout the Winter.

Sarah Wilcock came 17th in a very strong Junior class and James Wilcock came 1st in the Minimus class.  Both put in solid performances in all 3 disciplines of running, shooting and swimming.

Please click here for full results.


Year 11s v Staff Charity Cricket Match in Aid of Parkinsons Disease

A staff v Pupils Cricket match was played on Wednesday lunchtime on the all weather pitch.  The game was organised by Matilda Weir, to raise money for Parkinsons Disease.  The year 11s lost narrowly to a staff team made up of the Maths, Science and PE departments.  Over £50 was raised.  If you would like to contribute to the charity, please see Matilda!

Charity Cricket Match


U16 Rugby Team County 7s Champions

The U16 rugby team won all of their matches in the Cleveland County 7s tournament held at Allens West on Thursday 22 February.  Despite the pitches being very wet and muddy the Carmel team didn’t concede a try during the whole tournament.

To view photos please click here.

U16 Rugby Team


Carmel Ski Course to Falcade, Italy

Over the February half-term holiday, 81 pupils from years 8-10 enjoyed skiing in the Italian Dolomites.  They had 5 hours of lessons per day and by the end of the week, all were skiing down the mountain.  The group stayed at the Stella Alpina hotel in Falcade and spent the evenings, ice skating, swimming and tubing.

All of the photos can be viewed here.

Letters for next year are available from Mrs Smith on student reception.

The pupils also had a slalom race and the results were as follows:

Group Forename Surname Time Pos
Davide Wiktoria Stolarska 28.89 1
Davide James Todd 31.8 2
Davide Szymon Strzelczyk 33.95 3
Davide Francis Humble 34.04 4
Davide Isabelle Simmons 34.27 5
Davide Nigel Dent 34.6 6
Davide Joshua Sebastine 34.86 7
Davide Harvey Reed 35.43 8
Davide Alex Gates 35.9 9
Davide Benjamin Brown 36.09 10
Davide Isaac Smith 36.52 11
Demis Kiera Williams 37.5 1
Demis Mary McAdam 38.49 2
Demis Rachel Johnston 40.26 3
Demis Liza Owsiak 41.38 4
Demis Chelsea Vickers 46.49 5
Demis Joseph Richardson 46.9 6
Demis Annabel McGhee 49.74 7
Demis Dominic Kelly 50.51 8
Demis Beth Atterby 51.63 9
Demis Molly Sherwen 68.04 10
Demis Kieran Simpson NT 11
Fabio Rory Forster 25.95 1
Fabio Samuel Dimelow 30.77 2
Fabio Paula Bak 31.01 3
Fabio Maria Collins 32.36 4
Fabio Nathaniel Bell 33.09 5
Fabio William Bowie 34.05 6
Fabio Isabella Stow-Smith 35.87 7
Fabio Caedmon McEvoy-Casswell 36 8
Fabio Ella Boyer 44.79 9
Fabio Sofia Vassilounis 52.7 10
Ferrandi Elizabeth Mitchell 26.13 1
Ferrandi Sarah Wilcock 26.44 2
Ferrandi Eleanor Clulow 26.68 3
Ferrandi Matilda Spellman 27.37 4
Ferrandi Patsy Parnaby 27.87 5
Ferrandi Lois Coultas-Scullion 28.22 6
Ferrandi Josephine Brown 28.37 7
Ferrandi Amelia Foster 28.62 8
Ferrandi Lillie Blackmore 30.01 9
Ferrandi Emma Burgess 30.02 10
Ferrandi Olivia Wells 30.36 11
Ferrandi Kate Houghton ILL ILL
Maurizio Anna Shorten 24.49 1
Maurizio Finlay Carrigan 24.87 2
Maurizio Aimee Smith 25.53 3
Maurizio Ewan Forster 27.06 4
Maurizio Laura Bennett 27.1 5
Maurizio Harry Crawshaw 28.08 6
Maurizio William McGarry 28.37 7
Maurizio Josh Irving 29.05 8
Maurizio Matthew Hill 31.26 9
Nevio Daniel Storey 26.96 1
Nevio Thomas Park-Bradley 28.39 2
Nevio Isaac Dickinson 28.7 3
Nevio Stephan Kaufmann 28.99 4
Nevio Sebastian Darvill 30 5
Nevio Stewart Harrison 30.08 6
Nevio Korben Humphries 30.93 7
Nevio Eden Pugh 31.73 8
Nevio James Hubbard 32.91 9
Nevio Oliver Dobson 35.16 10
Nevio Michael Coates 37.09 11
Paola Tom Mitchell 24.8 1
Paola Luke Pearson-Turner 25.57 2
Paola Gabriel Stevenson 26.28 3
Paola William Varley 26.4 4
Paola Theo Vassilounis 27.38 5
Paola Nathan Ward 27.67 6
Paola Jack Myers 29.38 7
Silvio Max Glendenning 24.72 1
Silvio Joseph Backhouse 29.7 2
Silvio Cody McStravick 29.77 3
Silvio Grace Copping 30.42 4
Silvio Daniel Raine 30.64 5
Silvio George Thornton 32.29 6
Silvio Lily Creek 36.03 7
Silvio Poppy Lawrence 36.86 8
Silvio Isabelle Walker 38.49 9
Silvio Charlotte Webster 42.33 10
Teachers Miss Mulligan 26.16 1
Teachers Mr Shorten 27.7 2
Teachers Mr Holmes 30.66 3
Teachers Mrs Summers 33.98 4
Teachers Mr Clarke 35.89 5
Teachers Mr Summers DQ DQ

Falcade 2018


Pupils Climbing Wall Session Times Announced

Climbing Sessions Poster


Carmel Win Darlington U15 Cricket Tournament

Carmel Girls Cricket team beat Wyvern School in the final of the Darlington U15 Cricket Tournament.  They will now represent Darlington in the county finals.

Girls Cricket Team


Daniel and Lucy-Erin Selected For National Championships

After finishing in 21st position, in the Intermediate Boys age group, at the Northern Schools’ Inter-County Cross-country at Barnard Castle School on Saturday, Daniel Boyer has qualified for the Durham team (eight runners), for the English Schools’ Cross-Country Championships, to be held at Temple Newsam in Leeds, on Saturday 17 March 2018.  Also selected, for the Senior girl’s team, was Lucy-Erin Hunter on the strength of her win at the County Championships.  Congratulations and good luck to you both!  Megan Noble is the second reserve for the Intermediate Girls team.

To view the Durham Team for the National Championships click here.

To view the Inter-County Results click here.

To view all of the Inter-County Photos click here.

Cross Country at Barnard Castle


British Record Long Jumpers Spikes Now On Display in the PE Department

Former Team GB athlete and Olympian Chris Tomlinson, who twice broke the British Long Jump record, has donated the spikes he wore when jumping 8m 35cm to the PE department.  They are now on display with other sporting memorabilia, in the PE corridor.  Thank you Chris!

Chris Tomlinson Spikes


Lucy-Erin Wins Durham County Schools’ Cross-Country

Twelve Carmel athletes braved the snow in the Durham County Schools’ Cross Country Championships, which was held at Barnard Castle School on Saturday 20 January.  Lucy-Erin Hunter easily won the senior girls event, for the second consecutive year.  Daniel Boyer enjoyed a fantastic run, to finish 5th in the Intermediate Boys and Megan Noble came 9th in the Intermediate Girls.  All three have been selected to represent Durham in the Northern Schools’ Inter-County Championships on Saturday 03 February, on the same course at Barnard Castle.  The full Carmel results were as follows:

Minor Boys: – James Wilcock 23rd.

Junior Boys: – Max Pearson 26th, Michael Calabro 29th

Inter Boys: – Daniel Boyer 5th, Ciaran Lines 33rd

Minor Girls: – Lily Large 33rd, Olivia Bell DNF

Junior Girls: – Eleanor Clulow 34th, Sarah Wilcock 54th, Amelia Hunter DNF.

Inter Girls: – Megan Noble 9th, Olivia McCready 34th.

Senior Girls: – Lucy-Erin Hunter 1st

To view all of the photos from the event please click here.

Durham County Schools Cross Country


Climbing is now on the PE Curriculum

Pupils are now enjoying the new climbing wall, in their PE lessons. They have started off by bouldering to develop their techniques and will move on to climb the many differentiated routes up the wall.  Climbing clubs before school, lunchtimes and after school are available to all students.

Climbing Wall 1  Climbing Wall 2


Fab Four selected for County Rugby team

A huge congratulations to Joe Berry, Sam Berry, Ezra Laundy-Blair and Aaron Fernandes, who have been named in the Durham County Schools’ Rugby U16 squad to face Cumbria this weekend.  The game will be played across 2 Durham squads, The Princes and The Bishops, taking place at Penrith RFC at 2pm.  We wish them the best of luck!


Year 7 Girls Darlington 5-a-side Football Winners

The Year 7 Girls’ football team won the Darlington Schools’ 5-a-side Championships, by beating Longfield 2-0 in the final.  In the group stages they beat Polam 1-0, drew with Wyvern 0-0 and beat Longfield B 5-0.  The girls, who are coached by Miss Mulligan and sixth formers Eve Hankin and Jess Walecki, will now represent Darlington in the County finals in the new year.

Year 7 Girls Darlington 5-a-side Football Winners


Year 7 Rugby Team County Champions

The Year 7 Rugby Team beat Hurworth 15-0, Our Lady & St Bede 15-5 and Egglescliffe 10-0 to win the County 10-a-side Rugby Cup.  They are still unbeaten in their first year together and are looking forward to the 12 a-side County Cup after Christmas.  The coaches Mr Hannaford, Mr Holmes and Mr Hodgson were delighted with the teams performance.  Well done to the whole squad!

Year 7 Rugby


First Training On The New Climbing Wall

The first staff training for the new climbing wall took place in the Sports Hall.  Nine teachers were involved and it is hoped climbing will be on the PE curriculum very soon, along with lots of extra-curricular opportunities for our students.

Climbing Wall 1  Climbing Wall 3  Climbing Wall 4  Climbing Wall 5  Climbing Wall 6  Climbing Wall 7  Climbing Wall 8  Climbing Wall 9


Rebecca Qualifies for British Schools’ Judo Championships

Rebecca Butterfield (11E) finished 2nd in the North East Judo Championships, gaining a silver medal and a position to compete in the British Schools judo competition in March.  This weekend she is also competing in the British National Judo competition in Sheffield.  Well done Rebecca!

Rebecca Butterfield


Daniel Finishes 7th in the British Modern Biathlon Championship.

Daniel Boyer came 7th in the Under 16 Boys event at the British Modern Biathlon Championships.  The event involved was held at the Tudor Grange Leisure Centre, Solihull, on the 25th-26th November 2017.  Daniel, with a great run (1600m in 4.58.18) and a solid swim (200m 2.14.70), took 13 seconds off his pre-qualifying runtime which helped him to a top 10 spot.  Daniel’s younger brother Alex won the British Under 11 Boys title to add to his British Schools U10 title in March.  He’ll be a year 7 in Carmel next September!!

Please click here for the full results.


Daniel Selected for Spanish Training Camp

Daniel Boyer (10A) has been selected to attend the North-East Triathlon Academy Winter Training Camp in Almeria, Spain.  The camp will run in December and there are only 6 athletes aged 15 – 19 from the North East that have been asked to attend, so it will be a great opportunity for Daniel to enhance his experience and get some 1 to 1 interaction with national level coaches.  Also participating in the camp is Christian Brown, a former pupil of Carmel College, who is acting as assistant coach and will be traveling out with Daniel to act as a mentor for him.  Well done Daniel!

Daniel Boyer


Rory meets the all Blacks!

Rory Forster (8R) went to Murrayfield to watch the Scotland versus New Zealand, rugby international and was lucky enough to meet the coach Steve Hanson and many of the team.  They were amazing and had their photos taken with the rugby mad youngster!

                


Adam Finishes Fourth in Italy

Adam Billany travelled to Genoa, in Liguria, Italy to represent Great Britain in the European Para Youth Games 2017 in sailing.  He competed against 9 other boats from 5 different countries.  The event took part in the Hansa 303 double handed class which he had never sailed before and Adam sailed with a crew who he hadn’t met prior to flying out.  Overall despite some unfavourable wind conditions, they managed to finish 4th overall and off the water the event was also a great experience.

Adam Billany


Darlington Sportshall Athletics Championships

In the Darlington Secondary Schools’ Sportshall Athletics Championships, held at the Dolphin Centre, Carmel Boys won both their events.  The full results were:-

  • Year 7 Boys 1st
  • Year 8 Boys 1st
  • Year 7 Girls 3rd
  • Year 8 Girls 2nd

Three of the teams will now represent Darlington in the County Finals.  The Primary Schools’ and the Secondary Schools’ Championships were run by the Carmel Year 10 Sports leadership team.

Darlington Sportshall Athletics


Year 8 Rugby Team meet World Cup Winner

The Carmel Year 8 rugby team met up with England World Cup winner, Mike Tindall before the England v Argentina game at Twickenham Stadium.

Year 8 Rugby


Carmel Girls Win Town Cross Country

Over a hundred pupils represented Carmel in the annual Darlington Schools’ Cross Country Championships, at Wyvern Academy, on Wednesday 15 November.  The best individual finisher was Daniel Boyer(10A) who won the Inter Boys race by some margin, despite being a year younger.  James Wilcock (7C) was runner-up in the Minor boys race and Megan Noble (10R) came third in the Inter Girls race.  The Girls won their championship, the boys were second and overall Carmel finished 2nd.  Congratulations and well done to all of the runners.

To view photos of the event please click here.

The results were as follows:

Cross Country Results

Girls Overall Carmel 1st  –  Boys Overall Carmel 2nd  –  Overall Carmel 2nd

Cross Country 1  Cross Country 2  Cross Country 3


Quartet Earn County Rugby Selection

The following Carmel players have been selected for Durham County U14 Rugby team.  They will play in a tournament at Billingham RFC, on Wednesday 22nd November 2017.  (Kick off 7.15pm).  Ben C Brown, Ben P Brown, Isaac Ryans and Szymon Strzelczyk.

The selection was based on Newcastle Falcons Academy GASP principles:

* Game Sense (understanding of PoP, positioning on field with and without the ball).
* Attitude (towards personal and team development, commitment to training and games).
* Skill Set (positional and game based skills – catch – pass – tackle).
* Physical Potential (Not just size but fitness and desire).

Many congratulations and good luck to all of them.


English Schools’ XC Cup Regional Finals

Congratulations to all of our runners who represented Carmel in the regional final of the English Schools’ Cross-Country Cup, at Stewarts Park, Middlesbrough.

Please click here for full results.

Please click here to view photos from the event.


Carmel Students Enjoy Their Twickenham Experience

Mr and Mrs Holt, Mr Summers and Mr Hodgson accompanied 45 students and parents, on the the PE trip to Twickenham Stadium, to watch England beat Argentina.  Before the game they stood at the Lion’s Gate to welcome the players.  The photo below shows our pupils high fiving Mariano Galaraza, the Argentinian Lock.  This picture was taken from the RFU website.

RFU Twickenham Photo


ESSA Cross Country Schools Cup – representing the county at the North East Regional Final

Date: Saturday 11th November 2017
Venue: Stewart Park, Ladgate Lane, Middlesbrough TS3 4AE (some sat navs can take you to the wrong entrance so maybe follow the “brown signs”)
Meet at: 10.30am AT Stewart Park – any problems getting there, speak to us ASAP
Race times: 11.30 Inter Girls, 2 laps
11.40 Junior Boys, 2 laps (set off before IG finish)
12.06 Inter Boys, 3 laps (set off just before JG finish)
Further Information: 1. Wear Carmel PE kit (white t-shirt) and if running in leggings or running shorts, BLACK only (Team Carmel will be available to buy very soon).
2. Bring 4 safety pins
3. Don’t forget a drink and maybe a snack
Inter girls Jessica Briggs, Eleanor Clulow, Millie Foster, Olivia McCready, Megan Noble & Sarah Wilcock
Junior boys Nat Bell, Michael Calabro, Sam Dimelow, Adam Clayton, William Winn & James Wilcock
Inter boys Daniel Boyer, Harry Crawshaw, Jamie Hutchinson, Ciaran Lines, Jack Myers & Joseph Spellman

Any problems or questions please see Mrs Lewis ASAP


Carmel Boys Team for 2017 Town Cross-Country at Wyvern Academy on Wednesday 15 November 2017 (First Race 1.15pm)

  Year 7 Boys Junior Boys Inter Boys
1 James Wilcock Max Pearson Ethan Robinson
2 Chris Bailey Nat Bell James Mcallister
3 Kayne Williams Rhys Bailey Ciaran Lines
4 Ethan Carter Sedgwick Adam Clayton Harry Doughty
5 Harry Bennett William Winn George Halliday
6 Bailey Appleby Ben Brown Harry Crawshaw
7 Ryan Desley Tom Park-Bradley Joseph Spellman
8 Harry Smith Michael Calabro Jamie Hutchinson
9 James Bennett-McNulty Justin Kowalek Aaron Reed
10 Nathan Howe Neil Quinn Oliver Turner-Blake
11 Ben Davis Isaac Ryans Stephen Wilson
12 Charlie Dixon Isaac Smith Dan Hull
13 Jack Brown Chris Sellars Gabriel Stevenson
14 Adam McNulty Dylan Baines Theo Vassilounis
15 William Wilcox-Benson Sam Dimelow Matthew Phillips
R1 Kieran O’Callaghan Harvey Reed Ryan Wells*
R2 Luca Orsi Alfie Morrison Filip Rogowski
R3 Thomas Mellis George Thornton George Horton

Carmel U15 Rugby team Knocked out of Vase

The U15 Rugby team travelled to Ampleforth College to play their Nat West Vase fixture.  The match was played in a good spirit with Ampleforth running out 57 – 7 winners.  Ben Brown scored Carmel’s only try with a superb run.  After the match, the boys were treated to the famous Ampleforth hospitality and enjoyed a lovely meal (and seconds).

Please click here to view photos of the match.

Under 15 Rugby


Year 7 Rugby Team Unbeaten in Darlington Tournament

Carmel Year 7 Rugby Team continued their perfect start to the season by winning four more matches at the Darlington All Schools Tournament.  The competition was played on Tuesday 7 November, at the Darlington Rugby Club.  They beat Wyvern Academy 35-0, St Aidan’s 10-0, Hurworth 5-0 and Staindrop 15-0.

Please click here to view photos from the tournament.

Year 7 Rugby


England v Argentina Itinerary

6.00am Coach departs Carmel College Car Park
12.30pm (approx) Arrive at Twickenham Stadium
1.00pm (approx) Watch players arrival at the Lions Gate
1.30 – 2.15pm Stadium Shop and refreshments
2.15 – 3.00pm Watch players warm up on pitch
3.00 – 5.00pm England v Argentina
5.15pm Return to Coach
5.30pm Coach departs Twickenham Stadium
11.30pm (approx) Coach returns Carmel College Car Park

Inter House Cross Country 2017
Well done to all runners in this year’s competition.  Whether you came 1st or 50th your efforts are really appreciated.  All races were keenly contested with some great individual and team performances.  Below is a summary of all house results and top 3 finishers in each race.

Individual Cross Country Results 2017

  1st 2nd 3rd
Year 7 Boys James Wilcock Chris Bailey Kayne Williams
Year 7 Girls Lily Large Olivia Bell Kacy McStravick
Year 8 Boys Nat Bell Adam Clayton Will Winn
Year 8 Girls Amelia Hunter Sofia Vassiliounus Carys Honeyman
Year 9 Boys Max Pearson Rhys Bailey Ben Brown
Year 9 Girls Sarah Wilcock Millie Foster Eleanor Clulow
Year 10 Boys Kieran Lines Harry Crawshaw Joseph Spellman
Year 10 Girls Olivia McCready Jess Briggs Lucy Whiting
Year 11 Boys Ethan Robinson James Mccallister Harry Doughty
Year 11 Girls Katie Hewitt Daisy Appleton Olivia Halliday

Key stage 3 Inter House Cross Country Results 2017

The first 20 runners for each house have their score combined and the house with the smallest total win.  The highlighted team are the winners.  The boys and girls results are then combined from years 7, 8 and 9 and the lowest score is the overall winner.

  Aidan Bede Cuthbert
Year 7 Girls 542 804 622
Year 7 Boys 232 790 470
Year 8 Girls 799 711 478
Year 8 Boys 232 790 470
Year 9 Girls 536 625 731
Year 9 Boys 412 481 794
Total 2753 4201 3565
Position 1st 3rd 2nd

OVERALL AIDAN’S WIN


Cleveland County Rugby Cup Results

Year 7 – Carmel 40 – Hummersknott 20

Year 8 – Carmel 20 – Hummersknott 20 (to be replayed)


Alfie wins Bronze in Darlington Cyclo-Cross Championships

Alfie Taylor (10C), finished third in the Darlington Schools’ Cyclo-Cross Championships on Saturday 4 November.  The event was held at Longfield Academy on a tough muddy course.  Well done Alfie!

Alfie Taylor 1  Alfie Taylor 2


Dolphin Centre Party Weekend


Year 8 Rugby Team Rampant in Town Tournament

The Year 8 Rugby team played exciting and entertaining rugby, in the Darlington Schools Rugby tournament, held at Darlington RFC.  They only conceded one try and scored sixteen.  They beat Wyvern 35-0, Longfield 25-0 and Education Village 20-5.

Rugby Year 8 Tournament


National Silver for Ella along with North East Selection

Ella Boyer (8P) won a Silver Medal in the Under 15 National Age Group Water Polo Championships held at Manchester Aquatic Centre.  Ella was part of the City of Sheffield Water Polo team, who pulled together the leading players from around the North East and was also playing a year above her own age group.  On their way to the national final they defeated Otter Futura (London) 16-0, Cheltenham 12-2 and Otter A (London) 8-5.  They however came up against a strong Newton Abbot team in the national final and were beaten 11-3.  Ella has also been selected for the North East team in the Under 14 British Inter-Regional Water Polo Championships at Walsall in December.

Please click on these links for further information:-

  •  Sedgefield Waterpolo
  •  The Northern Echo


Year 7 Rugby Team Qualify for County Cup

Results from the Year 7 County Rugby Qualifying Tournament, held at Allens West, Eaglescliffe, on Tuesday 17 October:-

Carmel beat Ian Ramsey 25-10
Carmel beat Macmillan 20-5
Carmel beat Hurworth 10-0

The boys will now play in the Cup section in the finals against Our Lady & St Bede, Hurworth and Egglescliffe at Billingham Rugby Club after half-term

Congratulations to all of the boys!


Year 7 Rugby Team Kick Off with Three Wins

The Year 7 Carmel Rugby Team played their first matches at the Darlington Schools’ Festival at Darlington Rugby Club.  They beat Education Village 35 – 0, St Aidan’s 35 – 0 and Hurworth 20 – 5.  The boys who train together on a Tuesday, Thursday and Friday lunchtime, played some exciting rugby and are looking forward to future success on the rugby field.

Year 7 Rugby Team


Carmel Swimming Club Raise £1000 for Charity

The Carmel Swimming Club, who train at the Dolphin Centre, before College every Wednesday, attempted to swim 12,900m (516 lengths) to match the number of the days the Dolphin Centre has been open.  Thirty swimmers took part and actually managed to swim 1640 lengths (41,000m), which is about 25 miles.  They were each sponsored by friends and family and between them are raised £1000, which they presented to the Mayor of Darlington and St. Theresa’s Hospice.  A special mention to Nina Taylor who managed to collect nearly £200.  The Dolphin Centre very kindly provided Hot Chocolate and Muffins to all of the pupils.  Many congratulations to everyone who took part.

Swimming 2  Swimming 1  Swimming 3  Swimming 4  Swimming 5  Swimming 6  Swimming 7  Swimming 9  Swimming 8


Carmel Skiers On The Slope

We are now on our third week of Ski lessons, at Silksworth, Sunderland.  The pupils who are learning to ski before going on the college Ski Trip to Falcade, Italy in February half-term.  The progress they are making is incredible, with 2 groups already on the main slope.  There are 7 more sessions after half-term and can be booked through Mrs Smith.

Skiing 1  Skiing 2  Skiing 3  Skiing 4  Skiing 5  Skiing 6


Year 8 Rugby Team unbeaten in Cleveland U13 Rugby League

The Year 8 rugby team won their opening three fixtures in the Cleveland League.  They played their matches at Allens West in Eaglescliffe.  The results were as follows:
Carmel 12 v Our Lady & St Bede 0
Carmel 28 v Ian Ramsey 7
Carmel 20 v Ingleby 0

The next round of matches will be played on November 30, at Billingham Rugby Club.

Year 8 Rugby


Darlington Junior Hockey Festival

Young hockey players took part in the Darlington Junior Hockey Festival on Sunday, October 15, which showcased Carmel’s latest hi-tech facilities.  The event was organised by Darlington Hockey Club and attracted top players from around the area.

The £1/2m, brand new, all-weather pitch came on stream last month transforming a quagmire into one of the best facilities in the area.  As a result, interest in the sport at the college has grown among boys and girls.  The pitch is also home to Darlington Hockey Club, where its members also deliver training sessions for students forging links between the school and the community.

PE teacher Rachael Bowes said: “The new pitch is amazing and has allowed us to generate a huge interest in hockey.  We have boys’ and girls’ teams playing and training, both in and out of school hours and we are really looking forward to hosting the tournament.

“We have only been using the pitch since September and already we are seeing some very capable young players come through from all year groups.  Our Year 12 and 13 players are being joined by other sixth form students from around the area who are using the pitches for training, making it a truly community facility.”

Olivia Austin, 16, said: “Hockey is great fun, a fabulous way to run off some energy and learn how to be a better team player.”

Matthew Phillips, 15, added: “We were amazed when football was replaced by hockey but we are really enjoying it and it is certainly just as competitive.”

To view photos of the Hockey Festival Please click here.


Teesside League Volleyball Fixtures 2017-2018

Teesside League Volleyball Fixtures 2017-18


Darlington Schools’ Year 10 Netball Champions

The year 10 netball team won the U15 town netball tournament held at Polam.  They scored a maximum of 25 points to continue their winning streak having now won every town league game and town tournament since year 7.  Well done ladies!

Year 10 Netball Champions


Darcey Finishes Fourth in British Tumbling Championships

Darcey Garbutt (8E) finished in fourth place in the British Tumbling Championships, held at the Echo Arena, in Liverpool.  This competition was also a trial for the World Championships in November, where ‘British Gymnastics’ take 4 gymnasts from each age group to the worlds.  Unfortunately for Darcey she had severs last year and was injured early this year in April, and unfortunately you had to be nominated to trial in April.  As Darcey’s coach didn’t nominate her she will miss out as they are taking 1st, 2nd, 3rd and 5th place from the British Champs.  Darcey deserved and earned the place coming 4th but it’s not to be this time.  Well done Darcey anyway!  Everyone at Carmel is very proud of you and your achievements.

Darcey Garbutt 1  Darcey Garbutt 2  Darcey Garbutt 3
Darcey Garbutt 4  Darcey Garbutt YouTube


Team GB Selection for Adam

Adam Bilany (Y13) has been selected to represent Team GB on the Para Sailing Team at the European Para Youth Games in Genova, Italy on the 9th -15th October 2017.  He will be travelling with 3 other teammates from the UK along with a team leader and a World Para sailing Coach.  Between them the team will be sailing Hansa 303 Class dinghies that have been proposed as one of the classes to help reinstate Para sailing into the Paralympics in 2024.  We wish Adam all the best and congratulate him on his selection.

For further information please view these links:

http://www.epyg2017.com/
https://en-gb.facebook.com/epyg2017/
Hansa 303


‘Introduction to Inclusive Sports’

26 Year 10 BTEC Sport students will be attending the ‘Introduction to Inclusive Sports’ course on Thursday 5th October.  The course will take place at Marsh House Sports & Community Centre, Marsh House Avenue, Billingham TS23 3HB 10am – 2pm.  The course aims to introduce students to disability and disability sport.  The course features games and activities to challenge the perceptions of learners.  At the end of the course students will be able to lead informal disability sport sessions and feel confident working with people with disabilities.  It is both a theory and practical course.  Students will be required to participate fully in all parts of the course to receive a certificate.

The course will cover the following topics:

Disability awareness – Terminology, disability types, dos and don’ts, experiencing disability.
Disability sport coaching – Ethics, Inclusion spectrum, STEP principle.
Disability Sport – Boccia, Kurling, Table cricket, Seated Volleyball, Goalball.


Alana in the Champions League

Alana Prior (Y13) will be Cycling for her team ‘Boompods EdCo’ in the Revolution Champions League, on the velodrome in London, Glasgow and Manchester.  The races will be broadcast live on Eurosport, on 25 November, 2 December and 6 January.  She will be competing against the likes of Lizzie Armistead on the track in the following events: Points Race, Scratch Race, Madison TT, Team Elimination and the Elimination / Scratch Race.  Congratulations and the best of luck Alana!

Alana Prior


Carmel Ski Trip Falcade (Italy) 2018

Ski Information Evening

The Ski information evening will be held on Tuesday 31 October 2017, starting at 6.15pm, in the John Caden Hall.

All parents/guardians along with pupils are advised to attend.

Ski equipment and clothing will be available on the evening to purchase or hire from David Sayers of Yarm.

Ski Tuition at Silksworth Ski School in Sunderland
We would recommend at least one session at Silksworth and if possible more before going to Italy.  This will allow your child to make faster progress on the snow, in Falcade and have an even better experience on the mountain.

The cost of £20 per session includes transport + equipment + 2 hours tuition.  The minibus will depart Carmel at 3.35pm and return at 7.45pm.  The pupils should be collected at this time.  The pupils will need warm clothes which must include long sleeves, trousers and gloves.  As the groups are put into ability by the Silksworth Ski School, we suggest if you have never Skied before you should aim for a session in the first three weeks.

Please collect a booking form from Mrs Smith (student reception) and return completed form with payment.


U16 Rugby Team Top The County Table

In the first round of the Cleveland County U16 County Rugby Ten-a-side Tournament Carmel were convincing winners of all their matches and now top the table.  The event was held at Allens West Playing Fields on the 28 September 2017.  The Carmel Squad was made up of Joe Berry, Sam Berry (Capt), Aaron Fernandes, Ryan Gilligan, Regan Godfrey, Matthew Hill, Josh Irving, Ezra Laundy-Blair, Tom Mitchell, Matthys Mooij, Matthew Phillips, Ben Ryan and Oliver Turner Blake.  The results were:

Macmillan 0 v Egglescliffe 50

English Martyrs 26 v Egglescliffe 19

High Tunstall 19 v Egglescliffe 7

Carmel 20 v English Martyrs 10

Carmel 25 v High Tunstall 5

Carmel 43 v Ian Ramsey 5

High Tunstall 45 v Ian Ramsey 12

English Martyrs 10 Macmillan 5


Carmel Satellite Volleyball Team

Carmel Satellite Volleyball Team lost to Grangefield VC 3 sets to 0 in their first match of the season.  They are playing in the Teesside League Division 2 against adult teams.  The match was played in the Carmel College gym and each set was very close.


Darlington U16 Netball Winners

The U16 netball team won all of their matches in the Darlington Schools’ Netball Tournament.  In the competition, which was held at Polam Hall School, they scored more than the twice as many goals as their opponents, in every match.  The team has been kindly sponsored by GSK, who have provided the new netball dresses.  A big thank you to Mr Smith.